wtorek, 22 stycznia 2013

Przykładowe firmy zajmujące się dystrybucją maszyn pakujących i opakowań i pakowaniem żywności

CZYM ZAJMUJE SIĘ DANA FIRMA

MASZYNY
OPAKOWANIA
PAKOWANIE
Despol
TAK
TAK
NIE
EMPRA
NIE
TAK
NIE
Green Pack
NIE
TAK
TAK
MAX-PAK
NIE
TAK
NIE
MP GASTRO
TAK
NIE
NIE
MULTIVAC
NIE
NIE
TAK
NICATOR
NIE
TAK
NIE
VELTEKO
TAK
NIE
TAK
VINCENT
TAK
NIE
NIE

Rodzaje opakowań


Opakowanie MAP – nazywane także opakowaniem z gazem ochronnym lub z atmosferą ochronną – po ewakuacji powietrza zostaje napełnione częściowo lub całkowicie gazem ochronnym (ponowne gazowanie). Następnie opakowanie jest zgrzewane hermetycznie. Szczególnie szczelne folie zapewniają, że atmosfera gazów ochronnych nie ujdzie z opakowania i że otaczające powietrze nie przedostanie się do opakowania.
Opakowanie MAP powstaje dzięki wymianie atmosfery poprzez ewakuację powietrza i wprowadzenie gazów. W opakowaniu panuje wówczas zoptymalizowana pod kątem szczególnych wymagań produktu atmosfera ochronna.
 • Tlen (O2) hamuje zarówno w możliwie niskiej (<0,2 %) jak również w możliwie wysokiej koncentracji (>60 %) wzrost mikroorganizmów tlenowych i przedłuża tak np. trwałość artykułów spożywczych.
 • Azot (N2) jest stosowany przeważnie jako gaz ochronny wypełniający, służący do utrzymywania objętości opakowania, np. w opakowaniach chroniących przed pochwyceniem i dotknięciem lub opakowaniach transportowych.
 • Dwutlenek węgla (CO2) tworzy w połączeniu z wodą kwas węglowy i powoduje spadek wartości pH. Taka atmosfera spowalnia wzrost mikroorganizmów.

Tacki styropianowe - Tacki styropianowe służą do pakowania różnych produktów spożywczych takich jak: świeże mięso, drób, ryby, owoce, warzywa, sery, grzyby itp.
W stosunku do tacek wykonanych z materiałów nie spienionych mają one bardzo niską wagę.
Ich płaskie dno redukuje nacisk na zawartość, co za tym idzie wydzielanie osocza jest mniejsze.


Wkłady absorpcyjne - materiały służące do pochłaniania odpływających cieczy z zapakowanego produktu.

Pojemniki PP - Pojemniki polipropylenowe transparentne  do pakowania produktów spożywczych takich jak świeże mięso, drób, sałatki, surówki, sery, ryby itp. Dzięki karbowanym ściankom ich wytrzymałość jest większa niż wytrzymałość pojemników o ściankach gładkich. Pojemnik polipropylenowy karbowany do pakowania produktów spożywczych w zmodyfikowanej atmosferze MAPOpakowania z folii PA/PE - bardzo duża odporność mechaniczna na uszkodzenia, duża barierowość na tlen i parę wodną, co wydłuża okres trwałości, duża barierowość na aromaty nie pozwala na wydostanie, jak i dostanie się do jego wnętrza substancji zapachowych, duża przezroczystość i połysk powierzchni gwarantuje estetyczną prezentację wyrobu opakowanego, bardzo dobra zgrzewalność, możliwość zadruku.


 •  WORKI BARIEROWE - Worki barierowe to najbardziej popularne opakowanie .  Popularność w stosowaniu tych opakowań wynika z faktu ich relatywnie niskiej ceny i kosztu maszyny do pakowania.

   Folie rozciągliwe PVC - używane do pakowania produktów na tackach styropianowych zwykłych oraz absorpcyjnych jak i samego produktu.

Rodzaje maszyn pakującychTermozgrzewarka - mało gabarytowe urządzenia zgrzewające, które w szybki i łatwy sposób konfekcjonują różnego rodzaju produkty (artykuły spożywcze oraz świeże produkty garmażeryjne, mięsa, wędliny, warzywa i owoce) przy użyciu zgrzewanych folią opakowań.
 • automatyczna
 • ręczna


     Maszyny do pakowania typu traysealer     TraySealer A5 to pierwszy w kolejności model z przemysłowej linii A tray sealerów firmy SEALPAC. Kompaktowa,  w pełni automatyczna maszyna high tech pakująca z najwyższą dokładnością wszelkie produkty świeże dla przedłużenia ich trwałości metodą MAP lub poprzez zamrożenie.

    Półautomatyczny TraySealer M3 to nieco inaczej wyposażona wersja modelu M1. Podobnie jak poprzednik jest kompaktowy, przyjazny w obsłudze i w pełni wyposażony w technikę obecną w przemysłowych modelach tray sealerów firmy SEALPAC. Różni się głównie tym, że standardowo wyposażony jest w narzędzie dostosowane do trzech najbardziej standardowych rozmiarów tacek.

  
     Maszyny komorowe - umożliwiają wytwarzanie opakowań próżniowych, opakowań w woreczkach do obkurczania i opakowań MAP.


        Stołowe - kompaktowa maszyna stołowa ze stali szlachetnej jest łatwa do mycia, łatwa w obsłudze i zapewnia pierwszorzędne, powtarzalne wyniki pakowania.


        Szafkowe- kompaktowa jednokomorowa maszyna dysponuje mocną pompą próżniową, dzięki temu pakuje szybko i niezawodnie także przy stosowaniu w pracy ciągłej. Jest często stosowana w przemyśle mięsnym, ponieważ posiada przestronną komorę odpowiednią dla dużych kawałków przy własnej małej powierzchni ustawienia.

     Wielokomorowe - do najczęstszych jej zastosowań pakowania można zaliczyć duże kawałki mięsa, bloki sera i duże opakowania zbiorcze.

      JEDNOKOMOROWE - oferuje szerokie spektrum możliwości wyposażenia i posiada możliwość elastycznej konfiguracji. np. z większą komorą, odpowiednio pasującym rozmieszczeniem szyn zgrzewających do uzyskania optymalnej przepustowości lub większą wydajnością pompy.

      komorowo-taśmowe - łączą ergonomię i nowatorski higieniczny design. Zapewniają wysoką jakość i bezpieczeństwo pakowania jak również wysoką przepustowość.

·         
Metody pakowania


Pakowanie próżniowe - polega ono na usunięciu powietrza
z opakowania, które następnie jest szczelnie zamykane. Nieodzownym warunkiem jest stosowanie materiału opakowaniowego o wysokiej barierowości w stosunku do gazów, umożliwiającej utrzymanie niskiego
ciśnienia w okresie przydatności do spożycia zabezpieczanego produktu.

Pakowanie próżniowe mięsa i wędlin jest bardzo dobrą formą wyeksponowania produktów na sklepowej półce
przy jednoczesnym wydłużeniu ich trwałości

W próżni lub w atmosferze gazu pakować można całe kawałki mięsa, porcjowane mięso, wędliny całe i pokrojone. Produkty zapakowane próżniowo zachowują apetyczny wyglądsmak i wartości odżywcze.

Eliminacja tlenu i wprowadzenie gazu obojętnego kilkukrotnie wydłuża czas przydatności do spożycia.
Przy pakowaniu próżniowym całe powietrze jest usuwane z opakowania. Następnie opakowanie jest hermetycznie zamykane poprzez zgrzewanie, tak by zachować uzyskaną próżnię i by chronić pakowany towar przed wpływami warunków otoczenia.

Zalety → Usunięcie tlenu zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów zależnych od tlenu i zmniejsza procesy utleniania. Artykuły spożywcze zachowują dłużej swoją jakość i świeżość.


Atmosfera zmodyfikowana MAP
- pakowanie z wykorzystaniem mieszaniny gazów,
polega na zastąpieniu powietrza w opakowaniu mieszaniną gazów,
o składzie odpowiednio dobranym w zależności od pakowanego produktu.
Celem pakowania w atmosferze modyfikowanej jest wytworzenie wewnątrz opakowania odpowiednio zrównoważonego składu gazowego, jaki pozwoli na możliwie największe przedłużenie trwałości produktu. Ponadto poziom zawartości tlenu i dwutlenku węgla w opakowaniu nie może negatywnie wpływać na produkt. Warunkiem nieodzownym przy pakowaniu mięsa w atmosferze modyfikowanej jest stosowanie materiałów opakowaniowych o wysokiej barierowości w stosunku do gazów.


System MAP stosowany jest do :
• owoców i warzyw, charakteryzujących się różną intensywnością oddychania w
zależności od gatunku i stopnia przetworzenia,
• produktów nieoddychających: mięsa, drobiu, ryb, produktów piekarskich.

Zalety → Jakość, świeżość i smak pozostają w znacznie dłużej zachowane w opakowaniach z atmosferą ochronną: Różne gazy ochronne o specyficznym składzie i koncentracji hamują w opakowaniach z atmosferą ochronną rozmnażanie się mikroorganizmów, redukują procesy utleniania, chronią suche produkty przed wilgocią, wrażliwe produkty przed deformacją, krojone produkty przed sklejaniem się itd.


Funkcje opakowań


Funkcje opakowań:


 • Ochronna Towarów – chroni produkt przed działaniem czynników zewnętrznych. Wartość użytkowa musi być zabezpieczona przez opakowanie , aby zapewnić : świeżość, trwałość, estetyczność, atrakcyjność. Opakowanie powinno zapobiegać : zepsuciu, zmianie barwy, zmianie konsystencji, wyparowaniu, zabrudzeniu, uszkodzeniu towaru.
 • Informacyjna – nabywca zapoznaje się z rodzajem i właściwościami produktu, datą produkcji, sposobem użycia, terminem ważności, ceną, producentem. Funkcja ta jest ważna w przypadku wprowadzania na rynek nowego towaru.
 •  Reklamowa – podnosi ona wartości estetyczne towaru i zachęca do kupna
 • Promocyjna – organizowanie degustacji. Towary znajdujące się w sprzedaży promocyjnej zawierają kupony konkursowe, które upoważniają klientów do udziału w losowaniu nagród.
 • Jakościowa – ma znaczenie przy towarach luksusowych. Są produkowane one z bardzo dobrych tworzyw, o ciekawej kolorystyce, są trwałe i podkreślają wysoki poziom towaru. Estetyczne opakowanie zachęca klienta do kupna mimo wysokiej ceny.
 • Ekologiczna – polega na tym, że opakowania powinny być możliwe do wycofania z obrotu handlowego i nadawać się do utylizacji, aby były przyjazne dla środowiska.

Przybliżenie tematu

Technologia informacyjna - TI lub IT (ang. Information Technology) to nowa dziedzina wiedzy, integrująca różne technologie (sprzęt komputerowy oraz oprogramowaniem, telekomunikacja, teleinformatyka) służące pozyskiwaniu informacji, selekcjonowaniu jej, analizowaniu, przetwarzaniu, przechowywaniu, zarządzaniu oraz przekazywaniu innym ludziom.


Produkty świeże – w szerokim zrozumieniu tego pojęcia, to produkty spożywcze nie przetworzone, tzn. nie poddane obróbce termicznej.
Są nimi m. in.:
• warzywa
• owoce
• ryby
• drób
• mięso
• jajka


Pakowanie produktów – ma na celu zachowania w stanie nienaruszonym produktu w trakcie transportu, zachowania dłuższej świeżości produktu, zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych oraz zwiększenia estetyki produktu.


Opakowania – to wyroby, które stanowią zewnętrzną warstwę określonego towaru mającego chronić go, ułatwiać przemieszczanie, magazynowanie, jak również sprzedaż oraz ma oddziaływać na wyobraźnię nabywcy.